Jeśli ktoś próbuje zmienić wewnętrzną rzeczywistość wydostając się z więzienia, by być wolnym,

doprawdy pozostaje on nadal więźniem.

Wolność nie leży w okolicznościach zewnętrznych - wolność nosi się w Sercu. 

Jeśli więc osiągnęłaś mądrość i doświadczyłaś wewnętrznej wolności pozostanie ona z Tobą na zawsze.”

[A. de Mello] 

Tematyką kobiet odbywających karę pozbawienia wolności oraz działaniami psychokorekcyjnymi podejmowanymi wobec osób przebywających w warunkach izolacji więziennej zajmuję się od 2000 roku, natomiast od kwietnia 2014 roku łącząc pasje i zainteresowania zawodowe  w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu realizuję tygodniowy autorski program świadomej pracy z Ciałem, Umysłem i Duszą pod nazwą "Harmonia Cudu" przeznaczony dla kobiet odbywających karę pozbawienia wolności.

 

W trakcie trwania programu pracuję z kobietami (nie przestępcami), dając im możliwość zajrzenia w głąb siebie i poznania siebie takimi jakie są naprawdę, umożliwiam im skonfrontowanie się z własnymi emocjami i uczuciami w poszukiwaniu wewnętrznej wolności. Uczę je rozpoznawania przekonań i schematów blokujących ich prawidłowe funkcjonowanie a także odczytywania sygnałów płynących z ciała. Uczę technik relaksacji oraz sposobów konstruktywnego rozwiązywania problemów. W trakcie kilku dni naszego spotkania kobiety mają możliwość zrozumienia siebie i otaczającego ich świata, poszukują odpowiedzi na pytanie: kim jestem? przechodzą przez proces wybaczania i samowybaczania, poszukują własnych potencjałów ukrytych głęboko pod poczuciem winy, wstydem i krzywdą jakiej doznały w życiu. Uczą się na kreatywnie myśleć, przejmować odpowiedzialność za własne życie, spostrzegać sytuacje, których na co dzień doświadczają z różnych punktów widzenia. 

 

Pierwsza edycja odbyła się w kwietniu 2014 r.

http://www.sw.gov.pl/pl/okregowy-inspektorat-sluzby-wieziennej-bydgoszcz/zaklad-karny-grudziadz-nr-1/news,25650,harmonia-cudu---praca-nad.html

oto fragmenty relacji kobiet uczestniczących w programie:

„Szczególnie cenne było dla mnie zrozumienie swojego położenia i zaakceptowanie sytuacji w której się znalazłam.”

 

„W trakcie trwania programu szczególnie cenne było dla mnie to, że mogłam pracować z własnym wnętrzem, skupić się na sobie a nie na innych dookoła.”

 

„Szczególnie cenne było dla mnie przebywanie z innymi ludźmi, otworzenie się i doświadczenie innych nowych rzeczy.”

 

„Szczególnie cenne było dla mnie informacje, które uzyskałam w trakcie programu i na które patrzę teraz inaczej. Kocham życie.”

 

„Szczególnie cenne było dla mnie wszystko co było w programie i nauka jaką z tego wyniosłam. Bardzo dziękuję za możliwość uczestniczenia.”

 

„W trakcie zajęć szczególne cenne było dla mnie nowość i pokazanie tego co tak naprawdę jest głęboko w mojej duszy. Dziękuję za to doświadczenie, którego mogłam doświadczyć i odkryć wiele pozytywów.”

 

„Wszystko w programie było szczególnie cenne. Uważam, że te zajęcia były mi przeznaczone.”

 

„Szczególnie cenne było dla mnie wszystko w tym programie a przede wszystkim atmosfera i szacunek. Pragnę trwać w tym co zaczęłam.”

 

„Szczególnie cenne było dla mnie obudzenie się. Dziękuję za zajęcia.” 

 

Druga edycja odbyła się w styczniu 2015 r. 

 

http://www.sw.gov.pl/pl/okregowy-inspektorat-sluzby-wieziennej-bydgoszcz/zaklad-karny-grudziadz-nr-1/news,29578,czas-zmian.html

Oto fragmenty opinii uczestniczek: 

„Uczestniczenie w programie przyniosło mi bardzo wiele korzyści, przede wszystkim nauczyłam się medytować, wchodzić we własne Serce i przede wszystkim rozmawiać z rodziną. Dzięki temu wybaczyłam swoim rodzicom, uświadomiłam wiele rzeczy sobie i łatwiej mi zrozumieć swoje zachowanie, odczytać emocje, to daje możliwość większego rozwoju i pracy nad sobą, by umysł żył zgodnie z ciałem i duszą. najcenniejsze były oczywiście medytacje z rodzicami i dzieckiem - swoim dzieckiem jako ja. Medytacje z rodzicami kosztowały mnie bardzo wiele emocji, wybaczenie mamie, do której miałam ogromny żal, było trudne ale dawało oczyszczenie duszy. Spotkanie z dzieckiem było szokujące, byłam małą dziewczynką, która bardzo potrzebowała bliskości dorosłego człowieka i uświadomiłam sobie, że to uczucie towarzyszy mi od 3 roku życia. Teraz muszę to pielęgnować. W programie brakowało mi medytacji i spotkania z osobą, do której czujemy nienawiść! Samej ciężko mi będzie si z tą osobą naprawdę spotkać. Ale to był zrobiony pierwszy krok, drugi i kolejne będą moje. Mam mobilizację, aby uczyć się dalej i szukać harmonii. Wiem już, że moje ciało zasługuje na dużo lepsze traktowanie, do odpowiedniej harmonii ciało też musi mieć lepszą opiekę a do tej pory jej nie było.”

 

„Dzięki programowi wyciszyłam się i inaczej spojrzałam na swoje życie. Szczególnie cenne było dla mnie to wyciszenie i medytacja. Teraz bardziej w siebie wierzę i w swoje możliwości. Teraz dopiero wiem, że alkohol zniszczył mi życie , ale więzienie otworzyło mi oczy. Teraz wiem, że jak wyjdę będzie już dobrze.”

 

„Każdy dzień dawał mi nowe informacje o sobie gdyż coraz to inaczej widzę siebie. Dowiedziałam się jak ulżyć swojemu, ciału, duszy i psychice. Uważam, że cały program był pouczający, wybieranie kart i ich opisy oraz relaks przy muzyce bardzo to było ciekawe. Teraz już wiem, że to ode mnie zależy jak będę się czuła i że przyszłość zależy tylko ode mnie. To ja mogę nią kierować. Mam wybór.”

 

„Na początku byłam bardzo zbuntowana, lecz teraz odczuwam spokój który wcześniej  nie był możliwy. Szczególnie cenne było spotkanie ze swoją rodziną. Brakowało mi więcej medytacji - były one potrzebne. Ten program różni się od innych tym, że można wejść w siebie i dowiedzieć się dużo o sobie i o swoim ciele. Nie wiem dokładnie co się dzieje lecz wiem, że czuję zmianę. Nie lubię wchodzić w przeszłość ale dało mi to dużo bo uporządkowałam w sobie niektóre sprawy.”

 

„Uczestnictwo w tym programie dało mi to że pogodziłam się z osobami mi bliskimi i pozwoliłam sobie na to aby żyć własnym życiem. Nauczyłam się wybaczać i kochać miłością płynącą z Serca. Szczególne dla mnie było to, że oczyściłam swoje ciało, umysł i duszę. We wcześniejszych programach w których brałam udział uzdrawiane były umysł i ciało ale nie dusza. Teraz zaczęłam bardziej słuchać siebie i dbać o swoje potrzeby. Nauczyłam się słuchać swojej duszy, umysłu i ciała. Wybaczyłam i zapomniałam wszystkie krzywdy jakie doznałam od rodziny, kobiet i mężczyzn.”

 

„ Pomimo, że od dwóch dni choruję jestem bardziej wyciszona. Szczególnie cenna była przyjazna atmosfera i spokój panujący podczas zajęć. Trwam w tym, i wiem, że na pobyt w więzieniu  sama zapracowałam. Każdego dnia żałuję, tego co zrobiłam źle i dziękuję Bogu, że co dzień pozwala mi się zbliżyć do powrotu do domu.”

Trzecia edycja odbyła się w maju 2015 r. 

 Oto fragmenty opinii uczestniczek: 

„Miałam możliwość zobaczenia wielu spraw w odwrotny sposób, Wyciszyłam się i uspokoiłam. Powoli przestaję myśleć o rzeczach na które nie mam wpływu. dałam pierwszeństwo głosowi serca. Teraz jest cisza, spokój i relaksacja.Dzięki uczestnictwu w programie staram się częściej rozluźniać ciało i akceptować je takim jakie jest, więcej kieruję się uczuciami i pozwalam sobie na wszystko poprzez schodzenie do poziomu serca. To dużo daje i zmienia moje nastawienie."

 

"Uczestniczenie w programie dało mi wyciszenie, odprężenie, zmiany w myśleniu i spojrzeniu na życie."

 

"Techniki poznane dzięki programowi pomogą mi oczyścić i uwolnić umysł i serce od "ciężarów, szczególnie cenne były dla mnie wizualizacje wybaczania. Dzięki udziałowi w programie zmieniła się moja świadomość ciała, jestem wyciszona, pojawiał się chęć zmiany życia i refleksja nad dotychczasowym życiem."

"Dzięki udziałowi w programie mogłam się dużo nauczyć, szczególne cenne były dla mnie tance i ćwiczenia."

 

" Tak naprawdę moja Dusza od bardzo, bardzo, bardzo dawna czekała na tą chwilę, na miejsce w którym jestem, na otwartość i gotowość aby zadziała ten cud we mnie. Szczególnie cenne było dla mnie pozwolenie na otwarcie, danie sobie szansy na pomoc, zajrzenie w swoją dusze , serce, dotknięcie oczywistych oczywistości, zaczęłam troszczyć się o siebie, moją duszę, smakuję inaczej miłość do siebie, ludzi, świata. Drugi raz wzięłam udział w programie z pierwszego wzięłam mniej (co innego) i z drugiego więcej (też co innego) . Chciałabym uczestniczyć w takich programach jeśli to tylko będzie możliwe." 

 

"Przez udział w programie mam więcej wiary w siebie. Cenne było dla mnie było to, że w przestrzeni serca mogłam spotkać się tatą, który już nie żyje i że mogłam zajrzeć w głąb duszy. Teraz czuję się bardziej rozluźniona, dzięki zajęciom myślę bardziej racjonalnie i pozytywnie. Teraz wiem, że nic nie dzieje się bez przyczyny i każdy odpowiada sam za swoje błędy. Moje podejście do życia a przed wszystkim do wolności jest dużo lepsze wiem, że mogę osiągnąć coś o czym marzę."

 

"Dzięki udziałowi w programie mam lepsze podejście do życia. Szczególnie cenne było dla mnie to, że mogłam przyjrzeć się sobie od środka. Teraz jestem bardziej rozluźniona, nastawiona pozytywnie niż negatywnie. Wiem już, że jestem w więzieniu aby zacząć w życiu coś nowego. Wierzę, że moje życie się odmieni."

 

"Po programie mam lepsze podejście do życia oraz wewnętrzne wyciszenie. Szczególnie cenne było dla mnie to że mogłam się spotkać w przestrzeni serca z mamą, z którą miałam ogromny konflikt i brak kontaktu od czasu pobytu w więzieniu i że mogłam w środku serca tak szczerze ją przeprosić."

 

"Dzięki udziałowi w programie polubiłam siebie. Mam większy dystans do siebie i innych ludzi, odkryłam na nowo śmiech, jego siłę, korzyści i radość. Bardzo często gadam ze swoją duszą i aniołami. nauczyłam się większej pokory wobec świata, ludzi, przez co mam w sobie więcej spokoju, tolerancji, zrozumienia siebie i ludzi. Szczególnie cenne było dla mnie odkrywanie siebie, zaskakujące, fascynujące i pouczające, na pozór proste zwykłe ćwiczenia ruchowe i oddechowe i uświadomienie sobie przez realizację programu, że CUD oznacza wewnętrzną harmonię ciała, duszy i umysłu."

 

 Czwarta edycja odbyła się w na przełomie października i listopada 2015 r.

 

oto fragmenty relacji kobiet uczestniczących w programie:

„Podczas uczestnictwa w programie poczułam spokój, zaczęłam analizować swoją reakcję na złość i lęk. Stosuję poznane metody „pozbywania się” złości, mówię więcej o uczuciach, wyciszyłam się i odcięłam złe myśli od siebie. Podczas programu szczególnie cenna było dla mnie otwartość uczestniczek, swoje własne uczucia i interpretacje Pani prowadzącej, nauczenie radzenia sobie z własny mi problemami sprawia, że stają się one błahe. Podczas zajęć zauważyłam, że jestem bardzo skostniała i że czas zacząć ćwiczyć sposób jakiego uczyłyśmy się na zajęciach. Po zajęciach wierzę, że jestem w stanie zmienić, swoje życie. Będę wyciągała wnioski z każdej porażki i nie będę się więcej poddawać. Po programie czuję się bardziej otwarta i radosna. Po opuszczeniu zakładu karnego podejmę działania w sprawach, których wcześniej bym się nie podjęła, bo wcześniej sprawy mnie przerastały.”

 

„Program częściowo umocnił mnie. Nie da się wymiernie ocenić korzyści, ale one są i będą mi z pewnością drogowskazem dalszym życiu. Najcenniejsze w programie było dla mnie to, że mogłam się otworzyć i pokazać w pełni swoje emocje. W trakcie programu zabrakło mi czasu na całkowite odnowienie się. Program powinien być dłuższy i pełniejszy. Chcę odbyć karę pozbawienia wolności w spokoju, znajdując jednocześnie pozytywne strony mojego pobytu tutaj. Z takiego programu winni skorzystać wszyscy osadzeni, a także przełożeni w zakładzie. Wiem już, że na wolności nie można popełniać tak banalnych błędów i że zanim zaufam ludziom muszę poznać ich wnętrze. Dziękuję za udział w świetnym programie za wspaniałą Panią prowadzącą, a także za inne osadzone które brały udział w programie a które okazały się dobrymi kobietami. ”

 

„Uczestniczenie w programie dało mi bardzo wiele psychicznie i duchowo. Dało inne nastawienie na każdy nowy dzień. Dzięki tym zajęciom znalazłam światełko w tunelu - bardzo mi pomogły. Szczególnie cenne w tym programie było dla mnie to jak prowadząca potrafi dotrzeć do głębi człowieka. Gra na gongach i misach dawała mi bardzo głębokie przeżycia emocjonalne, karty i wiedza wniosły wiele do mojego życia. Potrzeba więcej takich. Niczego w tym programie nie brakowało, jedyne co to trwał zbyt krótko. Na pewno wielu ludziom by się przydały takie rzeczy. Zajęcia sprowadziły mnie do tego, że zaczęłam starać się o swój wygląd, malować się. Jestem bardziej spokojna, zamyślona, bardziej w sobie. Więzienie jest miejscem w którym takie rzeczy są potrzebne. Jestem w pełni zadowolona. Wiem teraz, że na wolności będę postępować zgodnie z tym czego się dowiedziałam. Na pewno dużo to zmieni w moim życiu, bo ja już chcę i jestem gotowa na zmiany. Wyjdę za mury i na każdym kroku będę o tym myślała o tej sytuacji i będę się starała postępować zgodnie z tym co powiedziała prowadząca. ”

 

„Stałam się bardziej otwarta, weszłam w głąb siebie i dzięki temu mogłam bardziej uwierzyć w siebie, poznałam siebie, wizualizację i karty, które mówiły o mnie. Dzięki udziałowi w programie uświadomiłam sobie, że jeszcze mogę uratować swoje życie. W sumie to co poznałam tu myślę, że wystarczy mi abym ujrzała mój cel. Dostałam się do swojego serca sama a nie przy pomocy innych zmuszających mnie do tego wcześniej. Bardzo tego potrzebowałam. Chcę wziąć życie w swoje ręce aby w końcu miało to sens i więcej miłości. Czuje, że moje ciało jakby zostało oczyszczone ze zmartwień, trosk i innych złych uczuć. Podczas programu nauczyłam się być dla siebie, czego wcześniej nie potrafiłam uczynić. Pobyt w więzieniu stał się dla mnie lepszy, bo już wiem co mam zrobić jak wyjdę na wolność. Bardzo pomógł mi ten program, wykorzystałam wszystko to co otrzymałam. Polecam wszystkim bo naprawdę warto. Szkoda tylko, że tak krótko.”

 

„Podczas programu zauważyłam zmiany, których wcześniej nie zauważałam, jestem wyciszona i spokojna. Szczególnie cenne było dla mnie doznanie nowego doświadczenia, uzyskanie spokoju i akceptacji. Uważam, że program jest w tym miejscu dla kobiet odsiadujących wyroki absolutnie potrzebny. Powinien trwać dłużej. Od innych programów prowadzonych w więzieniu program Harmonia Cudu różni się szczerością, otwartością na innych i traktowaniem nas jak ludzi oraz uczeniem nas poznawania samych siebie. Jestem teraz bardziej spokojna, nie nakręcam już złych scenariuszy, poznałam niektóre reakcje mojego ciała. Znalazłam pogodzenie w sobie na pobyt tutaj teraz będzie mi lepiej i łatwiej patrzeć i widzieć zachowanie innych i akceptować je. Przyszłość po wyjściu jest dla mnie wielką niewiadomą, ale patrzę na to pozytywnie i wiem, że chcę dużo w życiu zmienić.”

 

„Bardzo dobrze czuję się po programie, jestem zupełnie inna po tych zajęciach. Chciałabym bardziej zmienić siebie. Zmieniłam tą czarną dziurę, która była we mnie na piękne światło w mojej duszy i bardzo dobrze mi z tym. Ten program dla mnie był czymś wyjątkowym, bardzo mnie wyciszył. Wiem już jak pomagać sobie i ludziom dookoła i wiem już, że po wyjściu na wolność na pewno nie będzie tak samo jak teraz, dużo się zmieni, odczułam to teraz i mam nadzieję, że pozostanie. Było bardzo fajnie, chciałabym jeszcze raz coś takiego.”

 

 „Duże przemyślenie nad swoją osobą, o tym jak jestem tu i teraz a jaka byłam wcześniej. Szczególnie cenne było dla mnie rozmowa z Tobą Monika, rozluźnienie poczucie wewnętrznego spokoju. Chcę wziąć z tej terapii choć trochę dla siebie, potrzebuję więcej takich rozmów i wysłuchania. Program Harmonia Cudu różni się od innych programów wyciszeniem, ciepłem drugiej osoby, uśmiechem a przede wszystkim prawdą, którą nam przekazujesz, tym jak mówisz do nas i karty. Zaczęłam zauważać reakcje mojego ciała, mam więcej spokoju w sobie, nie jestem już taka sama jak byłam na początku programu – roztrzepana i rozkojarzona. Na wolności i teraz bardziej spokojnie będę podchodziła do życia.”

 

 

 

Wszystkim tym, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat programów i działań psychokorekcyjnych i resocjalizacyjnych , które są prowadzone wobec osób przebywających w zakładach karnych polecam zajrzeć do książki pod moją redakcją "Resocjalizacyjne programy penitencjarne realizowane przez Służbę Więzienną w Polsce.” Kraków 2009

Na całość książki składa się ponad 200 autorskich programów wybranych i zaprezentowanych ze względu na ich różnorodność. Prawie połowa z nich została przedstawiona w poszczególnych rozdziałach w ujednoliconej formie i przyporządkowana trzem głównym grupom wyodrębnionym ze względu na rodzaj i przedmiot oddziaływań.

W pierwszym rozdziale zaprezentowałam oddziaływania redukujące deficyty wychowawcze, w którym zostały opisane programy kształcenia umiejętności z zakresu umiejętności społecznych i poznawczych, programy wzmacniania i wypełniania ról rodzicielskich, wzmacnianie ról społecznych przez pracę z osobami niepełnosprawnymi oraz przez opiekę nad zwierzętami i pielęgnację roślin, programy aktywizacji zawodowej oraz programy przygotowujące do życia na wolności.

W drugim  rozdziale opisano oddziaływania psychokorekcyjne. Można w nim znaleźć programy z zakresu profilaktyki agresji i zachowań autoagresywnych, profilaktyki uzależnień, program terapii sprawców przestępstw seksualnych, edukacji zdrowia itp.

W ostatnim trzecim rozdziale można znaleźć oddziaływania edukacyjne przez kulturę, programy edukacji kulturalno - oświatowej, aktywizacji kulturowej, rozwijające twórczość własną skazanych oraz programy z zakresu kultury fizycznej i sportu.

W aneksie na końcu książki w skróconej formie zostały przedstawione pozostałe programy. Na dzień dzisiejszy w każdej jednostce penitencjarnej prowadzone są działania mające na celu poprawę funkcjonowania osób przebywających w warunkach izolacji więziennej i ich społeczną readaptację.